poniedziałek, 16 maja 2011

Zamek w Domanicach

Nieopodal Kraskowa (około 3 km) znajduje się zamek w Domanicach. Wybudowano go w XIII w. jako zamek rycerski. Dzięki położeniu na wzgórzu miał on strzec brodu na Bystrzycy. Był on wtedy własnością rycerską. dalsze losy nie są znane, jednak W XV i XVI wieku został przebudowany na renesansowy dwór, a w wieku XVIII na barokowy pałac. Dalsza przebudowa nastąpiła w 1821 roku.


 Obecnie zamek jest czterokondygnacyjnym budynkiem, z wieżą od strony dziedzińca. Jego wygląd jest efektem ostatniej przebudowy, jednak na ostateczny kształt obecnego pałacu wpłynął układ przestrzenny pierwotnego planu zamku. Zamek, choć wyglądem przypomina bardziej pałac zachował kilka cech starego założenia - rozmieszczenie otworów okiennych i nieregularność w układzie pomieszczeń. Po II Wojnie Światowej zamek stał się własnością państwową. W tamtym czasie niektóre elementy, np. XV-wieczne witraże, zostały przeniesione do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obecnie należy on do Stowarzyszenia Artystów Scen Polskich, ale przez wieloletnie zaniedbania jego odbudowa następuje powoli.
Wjazd do zamku prowadzi przez kamienny most nad fosą. Wokół pałacu znajduje się duży, zaniedbany park. W otoczeniu znajdują się także oficyny i zabudowania gospodarcze z okresu ostatniego remontu, wykorzystywane jako składy i mieszkania. Dawny XVIII-wieczny budynek szkolny został przeznaczony na przedszkole. Obecnie teren zamku jest zamknięty i niedostępny dla zwiedzających. Ciekawostką jest fakt, że w zamku zachowały się oryginalne parkiety w sali balowej zamku, które wymagają pilnej renowacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz